بیوگرافی «هایائو میازاکی» (قسمت اول )

بیوگرافی «هایائو میازاکی» (قسمت اول )

بیوگرافی «هایائو میازاکی» 

قسمت اول:

او علاوه بر کارگردانی فیلمهای پویانمایی، طراح، گرافیست، فیلمنامه‌نویس نیز هست. او در پروسه‌ای که بیش از پنجاه سال به طول انجامید، موفقیت‌های در حد انیماتور والت دیزنی نیک پارک و کارگردان هالیوودی، استیون اسپیلبرگ یا اورسن ولز را کسب کرد و تحسین بین المللی را برانگیخت.

جناب میازاکی در توکیو متولد شد و فعالیت حرفه‌ای خود را در عرصه پویانمایی، سال ۱۹۶۱ آغاز کرد. او در ابتدا به عنوان طراح In-Between برای انیمیشن سفرهای گالیور فراتر از ماه کار می‌کرد و در این فیلم ایده‌های خود را نیز پیاده کرد. اما ١٨ سال طول کشید تا نخستین فیلمش، لوپین III: قصر کاگلیوسترو را منتشر کند و پس از موفقیت این فیلم، انیمیشنهای موفق بسیاری تهیه کرد که شاهزاده مونونوکه یکی از آنهاست.
این فیلم بالاترین فروش را در ژاپن داشت (تا آنکه در سال ۱۹۹۷ تایتانیک این رکورد را شکست) و اولین انیمیشنی بود که جایزهٔ تصویر سال (Picture of the year) را گرفت.

اما میازاکی هدفهای بلندتری در سرش داشت و ۴ سال بعد با شهر اشباح بازگشت و رکورد فروش تایتانیک را در ژاپن شکست و دوباره جایزهٔ تصویر سال در جایزه آکادمی فیلم ژاپن و خرس طلایی جشنواره فیلم برلین را برنده شد و اولین انیمیشن برنده جایزه اسکار نیز شد.
در نظر سنجی بی بی سی که منتقدان،پژوهشگران و اساتید دانشگاه در حوزه سینما از ١٧٧ کشور شرکت کردند و ۱۰۰ فیلم محبوب قرن بیست و یکم را برگزیدند فیلم شهر اشباح او در رتبه چهارم قرار دارد.

قسمت دوم: برای مشاهده مطلب اینجا کلیک کنید.