موشن کمیک چیست؟

موشن کمیک چیست؟

موشن کمیک یک تکنیک نوظهور انیمیشنی، از تلفیق و ترکیب تصویرسازی کتاب‌های کمیک و هنر پویانمایی است. قاب‌های مختلف با سبک کمیک، با استفاده ازجلوه‌های صوتی و انیمیشن که به آن اضافه می‌شود گسترش پیدا کرده و داستانی را روایت می‌کنند.
حباب‌های گفتگو و توضیحات متنی(رایج در نسخه‌های چاپی کمیک) حذف شده و جای خود را به نریشن ،دوبله و افکت‌های صوتی می‌دهند.
موشن کمیک معمولا در سریال‌های انیمیشنی برای روایت داستان یک رمان مکتوب و یا یک کتاب کمیک چاپ شده مورد استفاده قرار گرفته است.

تاریخچه موشن کمیک:

اولین نمونه‌های جدی تولید با سبک موشن کمیک در تولیدات مستقل، در سال ۲۰۰۱ با مجموعه Broken Saintاتفاق افتاد. هرچند که پیش از آن از سال‌های ۱۹۶۵ تلاش‌هایی برای متحرک کردن رمان‌های سریالی کمیک در اروپا و امریکا انجام شده بود.
در سال ۲۰۰۵ Lions Gate نسخه انیمت شده ای از کمیک Saw: Rebirth را تهیه کرد. اما مهمترین موشن کمیک که باعث انتخاب نام «موشن کمیک» به نوعی از تولید انیمیشن شد، توسط کمپانی Warner Bros بر اساس دو کمیک The Dark Knight و Watchmen از کمپانی DC Comics تهیه شد.

در سال ۲۰۱۰ یک موشن کمیک با نام Inception: The Cobol Job به عنوان پیش درآمد و مقدمه آغاز برای فیلم سینمایی Inception توسط کمپانی SEQUENCE تولید شد.
در سال ۲۰۱۲ برای بخشی از فیلم سینمایی Dredd برای نشان دادن ریشه های آنتاگونیست های اصلی فیلم یک موشن کمیک ساخته شد.(که بعدها این روش در فیلم‌های سینمایی داخلی و خارجی بسیاری مورد استفاده قرار گرفت) سپس کمپانی Marvel Comics اقدام به انتشار سریال‌های موشن کمیک از مجموعه‌های کمیک منتشر شده‌اش کرد و شبکه ABC مستندی با عنوان Earth 2100 را با این تکنیک ساخت.
با استفاده از این تکنیک برای ساختن سینماتیک‌های بازی رایانه‌ای Uncharted، سنت استفاده از این تکنیک برای ساختن سینماتیک‌های بازی‌های رایانه‌ای رواج پیدا کرد و توسط کمپانی‌های زیادی مورد استفاده قرار گرفت.
امروز، تکنیک نوظهور موشن‌کمیک، دیگر در قالب ویدیوآرت و یا موشن‌گرافیک تعریف نمی‌شود و به عنوان سبکی نوین و جذاب در تولید انیمیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گادکیلر و قدمگاه خورشید
هرچند تولیدات انیمیشنی با تکنیک موشن کمیک به صورت گسترده در قالب سریال های ۲ تا ۲۰ دقیقه‌ای ساخته‌ شده‌اند، اما در سال ۲۰۱۰ Matt Pizzolo;award-winning filmmaker فیلم بلند Godkiller: Walk Among Us  را به عنوان اولین فیلم بلند موشن کمیک تاریخ انیمیشن ساخت. مت پیزولو این فیلم را بر اساس گرافیک‌ناول‌های خودش که از سال ۲۰۰۸ منتشر می‌شد، نوشته و کارگردانی کرد.
سایت IMDB ژانر این فیلم ۷۲ دقیقه‌ای را Sci-Fi Animation معرفی کرده است. داستان این فیلم روایتگر انسانی گرفتار آمده در میانه‌ی جنگِ خدایان رانده‌ شده است.  Lance Henriksen, Davey Havok, Danielle Harris, Bill Moseley, Lydia Lunch, Nicki Clyne, و Justin Pierre صدا پیشگان این فیلم سینمایی انیمیشن هستند.
فیلم به دلیل فرمت جدید و قالب نوآورانه‌اش بسیار مورد توجه قرار گرفت، هرچند که مضمون فیلم منتقدین بسیاری داشت، اما فیلم خبرساز شد و مطالب زیادی در باره آن منتشر شد. با وجود اینکه پیزولو قالب تکنیکی فیلم خود را Illustrated films(فیلم تصویرسازی شده) معرفی کرده است، اما منابع معتبر سینمایی تکنیک ساخت این فیلم را نوعی از موشن‌کمیک می‌دانند.
و اما
در سال ۲۰۱۶ فیلم بلند انیمیشن «قدمگاه خورشید» توسط تیم آسمانِ باز، به کارگردانی میثم حسینی و تهیه‌کنندگی محمد مهدی مشکوری تولید شد. در ساخت این فیلم از تکنیک موشن کمیک استفاده شده است، و این فیلم اولین محصول بلند انیمیشنی با این تکنیک در ایران می‌باشد(هر چند تجربیاتی دیگر مانند مجموعه موشن کمیک «نام‌ها» به کارگردانی رضا میرکریمی در اپیزودهای نیمه بلندِ ۳۰ دقیقه‌ای صورت گرفته است) و بر اساس تاریخچه تولیدات در این سبک، بعد از Godkiller دومین فیلم در جهان است که با تکنیک موشن کمیک تولید شده‌است.