بیوگرافی «هایائو میازاکی» (قسمت دوم)

بیوگرافی «هایائو میازاکی» (قسمت دوم)

بیوگرافی «هایائو میازاکی» :

قسمت اول: برای مشاهده مطلب اینجا کلیک کنید.
قسمت دوم:

هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki)، متولد ۵ ژانویه سال ۱۹۴۱ که آثار منحصر به فرد و شاعرانه‌اش، هم توجه مردم و هم توجه منتقدان را به خود جلب کرده است.

پدر میازاکی مدیر کارخانه Miyazaki Airplane بود؛ یک کارخانه تولیدی که هواپیماهای جنگی Zero را در طول جنگ جهانی دوم می‌ساخت. شغل خانوادگی بر میازاکی تاثیر گذاشت و علاقه او به پرواز، در آثار او نیز دیده می‌شود.

او در سال ۱۹۶۳ از دانشگاه Gakushūin در توکیو در رشته اقتصاد فارغ التحصیل شد و سپس به عنوان انیماتور وارد Tōei Animation شد که بخشی از استودیو Tōei، بزرگترین استودیو تولیدکننده انیمیشن آسیا بود. او در Tōei بیشتر با ایسائو تاکاهاتا (Takahata Isao) وآکمی اوتا (Akemi Ōta) کار می‌کرد؛ که بعد با Isao دوست، همکار و شریک تجاری شد و با Akemi نیز بعد از یک سال ازدواج کرد.

با گذر زمان میازاکی در این استودیو جایگاه بهتری پیدا کرد و بر روی پروژه تلویزیونی Ōkami shōnen Ken و اولین فیلم بلند تاکاهاتا یعنی (۱۹۶۸) Little Norse Prince کار می‌کرد.

او در سال ۱۹۷۱ استودیو Tōei را ترک کرد و به همراه تاکاهاتا در دهه ۱۹۷۰، در استودیوهای گوناگونی فعالیتش را ادامه می‌داد. از آثار برجسته او در این مدت می‌توان به فیلم کوتاه پاندا! برو پاندا! (!Panda! Go Panda) و اولین فیلم بلند میازاکی قلعه کاگلیوسترو(Rupan sansei: Kariosutoro no shiro) اشاره کرد که یک انیمه ماجراجویی بود.

سبک فردی میازاکی در ناوسیکا از دره باد (Nausicaä of the Valley of the Wind) بیشتر نمایان گردید که او آن را برای یک ماهنامه مانگا با نام مجله Animage می‌نوشت؛ این داستان در سال ۱۹۸۴ تبدیل به فیلم شد و میازاکی و تاکاهاتا تشویق شدند تا بیشتر با هم همکاری داشته باشند. آن‌ها با هم در سال ۱۹۸۵ استودیو Ghibli را تاسیس کردند.

میازاکی در همان سال فیلم قلعه‌ای در آسمان (Tenkū no shiro Rapyuta) را ساخت و این فیلم در ژاپن، و ناوسیکا از دره باد در آمریکا به اکران در آمد. برای اکران بعدی در غرب باید بیش از یک دهه می گذشت.
با این حال، میازاکی و استودیو گیبلی کارشان را برای بازار داخلی ادامه دادند و او ساخت فیلم همسایه من توتورو (My Neighbor Totoro) و هاتاکا ساخت فیلم مدفن کرم‌های شب تاب (Grave of the Fireflies) را در سال ۱۹۸۸ آغاز کردند. با اینکه هر دو فیلم مورد تحسین منتقدان قرار گرفتند، اما موفقیت مالی استودیو توسط فروش بالای همسایه من توتورو بدست آمد. هایائو میازاکی در سال ۱۹۸۹ انیمه سرویس تحویل کیکی (Kiki’s Delivery Service) و در سال ۱۹۹۲ انیمه ماجراجویی پورکو روسو (Porco Rosso) را ساخت.

موفقیت آثار او با انیمه پرنسس مونونوکه در سال ۱۹۹۷ فراهم شد و این فیلم رکورد باکس آفیس ژاپن را شکست. در این فیلم نیز پس زمینه دیگر آثار میازاکی دیده می‌شد.
#هایائو_میازاکی